porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 10


TomaszJtemat nr 308-429
visibility czytano 32 razy

Ocieplenie ściany ze schodami od zewnątrz


Termoizolacja domu. Jak wybrnąć z zaistniałej sytuacji. Dom piętrowy o wymiarach 10x10 metrów wejście na pietro z dobudowanego ganku po schodkach (rysunek). Jak poprawnie wykonać termoizolację ściany w miejscu zaznaczonym na rysunku? Całość budynku przewidziana jest na styropian 10cm jednakże wejście jest na tyle blisko (futryna) że na zaznaczonej ścianie 3 maks 4cm styropianu może się tam zmieścić. Jakim styropianem taki kawałek ściany można ocieplić ? Czy jest na to jakieś rozwiązanie? Czy styrodur do dobry pomysł?
Próbowałem znaleźć odpowiedź w książce na temat EPS i XPS czy XPS jest "cieplejszy"niż EPS? nie stosuje się go na ściany ze względów finansowych oraz jego wagi? Czy mógłbym prosić o właściwe wytłumaczenie tych dwóch produktów kiedy EPS a kiedy XPS jak jest na prawdę z współczynnikiem przewodzenia ciepła jest korzystniejsza dla XPS ? Z poprzednich wątków wiem że jeśli chodzi o styropian elewacyjny czy w kropki czy szary czy biały w warunkach rzeczywistych przy wilgotności ich współczynniki przewodzenia są podobne. A jak to jest z XPS? Czy można go stosować zamiast EPS? jest on lepszy jeśli chodzi o "zatrzymanie ciepła" ?

Od pewnego wykonawcy ociepleń usłyszałem że styrodur nie ociepla tylko izoluje od wody, i że na ścianę lepiej go nie dawać bo nic nie da a poza tym jest śliski i wszystko się odklei - takie rozmowy porady nie mają najmniejszego sensu. Dlatego prosiłbym o wyjaśnienie lub odwołanie do materiałów opisujących fachowo temat?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady inwestorom

Andrzej U.temat nr 308-923
visibility czytano 265 razy

Jaka średnica wkładu kominowego do kotła?


Witam
Mam jeszcze dwa pytania:
1) Czy do komina na kocioł gazowy który jeszcze nie jest wybrany po prostu bezpiecznie będzie zastosować średnicę kanału 160 mm czy będzie za duża lub za mała?
2) U mnie kominy nie są związane ze stropami. Rozumiem że należny jedynie zostawić dylatację i odpowiednio zbroić strop w tym miejscu? W moim wypadku komin ma swój fundament i jest przyklejony do ściany. Rozumiem że nie wykonuje się żadnego wiązania komina ze ścianą i po prostu stawia się go obok?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominy kanały dymowe kanały spalinowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

TomaszJtemat nr 308-996
visibility czytano 321 razy

Betonowe schody wejściowe do domu czy z kostki?


Czy można zamiast schodów do domu żelbetowych obłożonych płytkami wykonać schody z kostki brukowej i podstopnice z palisad albo obrzeży jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania? Czy jest to dobra alternatywa do schodów żelbetowych obłożonych płytkami? Na co zwrócić szczególną uwagę przy wykonaniu takich schodów? I jak właściwie je wykonać? W moim przypadku jest to około 3 stopni.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego schody zewnętrzne betonowe porady wykonawcom porady inwestorom

Tomasztemat nr 308-1002
visibility czytano 272 razy

Renowacja schodów z cegły klinkierowej


W jaki sposób i czym wyczyścić wykładziny z płytek klinkierowych? W jaki sposób uzupełnić spoiny? Czy wszystkie wykuwamy? Czym zaimpregnować płytki klinkierowe? czy jest sens impregnować płytki klinkierowe?

Odpowiedź płatna
patrz także: fizyka budowli schody zewnętrzne betonowe schody porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom renowacje

Niszczutemat nr 308-1012
visibility czytano 463 razy

Ekspresowe wykonanie fundamentów w gruncie gliniastym


I. Chciałem odnieść się do porady nr 478 i nr 709. Mój teren to glina piaszczysta, brak wód podziemnych na 3 m i ich raczej nie będzie, ponieważ dom usytuowany jest na górce. Ze względu na ten teren chciałem skorzystać z harmonogramu przyspieszonego, tylko w poradzie nr mowa jest o wylanej ławie 3 tygodnie wcześniej, zaś w drugiej poradzie mowa jest chyba o świeżo wylewanej ławie betonowej. Moje pytanie brzmi:
1) Czy można wykonać fasety z klina bitumicznego (firmy bornit), jako grunt użyć np. BORNIT - FG (Fundamentgrunt) a jako izolację bornit fundamentflex 2k (czy może lepszy jest fundamentdicht 2k?) na ławy wylane po 1-2 dniach czy obowiązkowy tylko i wyłącznie polimerowo cementową elastyczną?
2) Którą izolację powinienem zastosować bornit fundamentflex 2k czy fundamentdicht 2k?
3) Jeżeli wykonane zostałoby wcześniej odwodnienie dna wykopu tj, w odległości 0,5m od krawędzi betonu podkładowego został by wykopany rowek dookoła, a w 2 najniższych punktach wstawione te wiadra wraz z pompą to czy trzeba się spieszyć z hydroizolacją ław?
4) W jaki sposób ewentualnie wykonać odwodnienie środka fundamentu?
II. Druga kwestia to wysokość wieńca fundamentowego.
W przekroju mam ścianę z bloczka fundamentowego na wysokość 80 cm( poziom +-0,00). Zakładając, że bloczek z zaprawą to 14 cm, to wtedy osiągnę wysokość 84 cm( poziom +0,04). Wieniec fundamentowy to 24 cm ( poziom +0,28). Pierwsza warstwa bloczka Ytong pp4/0,6 na zaprawie cem-wapiennej to jakieś 22 cm ( poziom +0,50). I to była by wysokość cokołu 50 cm. Jak teraz wykonać warstwy podłogi na gruncie chodzi o położenie wysokościowe?
1) Wg rys w analizach 2017/2018 i w książce to wysokość jastrychu posadzki powinna być na poziomie końca cokołu czyli+0,50?
2) Zakładając, że jastrych będzie miał 6 cm, to górne położenie termoizolacji ( z analiz wynika że 16 cm XPS) to będzie +0,44, zaś dół to +0,28 ?
3) Poziom betonu podkładowego w tym układzie będzie na równo z poziomem wieńca, a więc +0,28?
4) Wysokość poziomu pospółki wtedy to +0,18?
To co wyżej tyczy się części „mieszkalnej”. Co w przypadku części gdzie jest garaż, wg projektu powinien być niżej o 15 cm w stosunku do części mieszkalnej? Czy rysunek który zamieściłem w załączniku pokazuje prawidłowo poziom warstw oraz strefę cokołową?
III. Istnieje jeden słup. Będzie on wylewany razem z fundamentami. Czy na beton podkładowy pod słup można dać normalnie papę termozgrzewalną, następnie wylać na wysokość ławy fundamentowej, użyć hydroizolację polimerowo-cementową sztywną w miejscu przerwania ciągłości wylewania? Czy po nałożeniu hydroizolacji polimerowo-bitumicznej na słup należy jego też ocieplać?
IV. Schody zewnętrzne i taras. Czy powinny być wykonane od razu wraz z wykonywaniem fundamentu budynku czy mogą być później?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego schody zewnętrzne betonowe tarasy naziemne podłogi fundamenty porady inwestorom

Ariel.Sz.temat nr 308-1332
visibility czytano 389 razy

Konieczność ocieplenia schodów wejściowych


Niestety w zakupionym domie w stanie surowym były też schody wejściowe.
Dom oczywiście zbudowany z błędami, schody przylegają do ścian.
Ściany zostały ocieplone, a schody są mostkiem termicznym.
Chce ocieplić schody xpsem, a tak się składa, że po dołożeniu 5cm styroduru i ok 3-4cm betonu poziom będzie idealny z progiem.
Jak ugryźć temat tak aby nie wydać kilku tysięcy na materiały i żeby ocieplić schody?
Pomijam tutaj kwestie wykończenia typu płytki czy kamienny dywan.
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje schody zewnętrzne betonowe porady inwestorom porady wykonawcom

centaurtemat nr 308-1451
visibility czytano 425 razy

Dylatacja między podestem wejściowym a progiem drzwi


Dzień dobry panie Jerzy przy drzwiach elewacyjnych ułożoną mam stopnie betonowe w wyniku różnych cięć doszło do tego że mam szczelinę pomiędzy tym stopniem a drzwiami ich ościeżnicą. głębokość otworu to 10 cm. Pod ościeżnicą drzwi znajduje się styrodur przykryty taśmą butylową i pomalowany hydroizolacją. Czym wypełnić ta szczelinę? A może zostawić?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dylatacje porady inwestorom porady wykonawcom schody zewnętrzne betonowe podesty ceramika

John Peeltemat nr 308-1586
visibility czytano 358 razy

Dobór masy fugowej do płytek w strefie cokołowej i na tarasach


Trzeba coś do wypełnienia fug, czyli np. StoColl FM-S lub StoColl FM-K. Prosiłbym o wyjaśnienie różnicy między wersją S a wersją K tak na chłopski rozum.
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego cokoły tarasy tarasy naziemne schody zewnętrzne betonowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Piotr Marektemat nr 308-2132
visibility czytano 765 razy

Beton napowietrzony na schody zewnętrzne


Witam serdecznie
i proszę o kolejne informacje. Czy beton o parametrach C30/37 S3 XC4, XF3, XA1 – mrozoodporny jest odpowiednią mieszanką na schody zewnętrzne? Chodzi mi głównie o stopień ciekłości S3. Czy konsystencja o tym parametrze nie będzie zbyt płynna i pozwoli na bezproblemowe ułożenie w deskowaniu schodów?

Dziękuję i pozdrawiam
pm
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego schody zewnętrzne betonowe porady inwestorom porady wykonawcom

Tyyni Studiotemat nr 308-2883
visibility czytano 109 razy

Renowacja błędnie wykonanych betonowych schodów zewnętrznych


Panie Jerzy,
w jaki sposób naprawić a następnie przygotować powierzchnię schodów zewnętrznych do położenia płytek mrozoodpornych. W jaki sposób zabezpieczyć schody i płytki przed odpadaniem oraz jaką zastosować fugę. Będę wdzięczny za rekomendację produktów, które można zastosować do prac naprawczych. Budynek powstał w latach 70tych, XXw. Spocznik położony na gruncie, prawdopodobnie nie ma izolacji przeciwwodnej od gruntu.

Odpowiedź płatna 1.230,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty renowacje schody zewnętrzne betonowe porady inwestorom porady wykonawcom


© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.